vistal
16 آذر 1401 - 16:35

نبود سالن ورزشی اختصاصی برای دانش‌آموزان استثنایی در خراسان جنوبی

رئیس آموزش و پرورش استثنایی خراسان جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر یک هزار و ۴۱۷ دانش‌آموز استثنایی با نیازهای ویژه در استان مشغول به تحصیل هستند، گفت: یکی از مشکلات این دانش‌آموزان نبود سالن ورزشی اختصاصی برای دانش آموزان با نیازهای ویژه است.

محسن ماندگار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند، با بیان اینکه 450 نیرو در قالب معلم و کادر مدرسه به یک هزار و 417 دانش‌آموز استثنایی با نیازهای ویژه در خراسان جنوبی ارائه خدمت می‌کنند، اظهار داشت: بیشتر مراکز ما حداقل تجهیزات و امکانات ورزشی را دارند.

وی با بیان اینکه برخی کلاس‌های ویژه ما نیازمند تجهیزات ویژه هستند افزود: بیشتر معلولیت دانش‌آموزان در مدارس استثنایی استان خراسان جنوبی شامل دانش‌آموزان کم توان ذهنی است.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی خراسان جنوبی با بیان اینکه دانش آموزان استثنایی ما توانمندی و استعدادهای زیادی دارند که اگر بستر برایشان فراهم شود در برخی رشته‌ها و هنرهای صنایع دستی از دانش‌آموزان سالم هم جلوتر خواهند بود، گفت: تعدادی از دانش‌آموزان کم بینا، نابینا و دارای معلولیت جسمی حرکتی بعد از اتمام دوران متوسطه در دانشگاه‌ها پذیرش می‌شوند و ادامه تحصیل می‌دهند.

ماندگار از نبود سالن ورزشی مختص دانش آموزان استثنایی در استان به عنوان یک کمبود و خواسته مهم یاد کرد و افزود: صرفا چند اتاق ورزشی در برخی مدارس و مراکز ما تجهیز شده‌اند که دانش‌آموزان می‌توانند از آن استفاده کنند، ولی سالن ورزشی مجزایی که همه بتوانند از آن بهره ببرند، وجود ندارد.

وی به فعالیت 30 مرکز آموزش استثنایی و 12 مرکز مشکلات ویژه یادگیری در استان اشاره کرد و گفت: بیشتر مراکز ما حداقل تجهیزات و امکانات آموزشی را دارند و برخی کلاس‌های ویژه نیازمند تجهیزات ویژه هستند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان خراسان جنوبی با اشاره به تنها مرکز اوتیسم استان که با کمک خیرین و سازمان نوسازی مدارس استان در مهرشهر  ساخته شده، اظهار داشت: این مدرسه 32 دانش‌آموز و 8 کلاس درس دارد.

وی ادامه داد: امسال دانش‌آموزان استثنایی ما  توانستند مقام نایب قهرمانی فوتسال کشور را در  رده تیمی کسب کنند.

ماندگار به تحول جدیدی که در سال جاری  در حوزه سنجش نوآموزان بدو ورود رقم خورد، اشاره کرد و گفت: برخلاف سنوات گذشته که سنجش از تیرماه شروع می‌شد از اواخر آذرماه این طرح در استان شروع  می‌شود و تا اوایل تابستان سال آینده ادامه خواهد داشت.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی خراسان جنوبی هدف از اجرای این طرح را سنجش مشکلات بچه‌های پیش دو و بدو ورود به مدرسه اعلام کرد و افزود: با شناسایی بچه‌هایی که دیرآموز باشند می‌توان با 10 تا 15 جلسه اختصاصی مشکلشان رفع شود و در واقع این طرح مداخله به هنگام است.

وی بیان کرد: در سال‌های گذشته 18 هزار و 888 هزار نفر در کل استان مورد سنجش قرار دادیم که از این تعداد 2 هزار و 800 نفر فقط در پیش دبستانی‌ها بودند و امسال سنجش را از پیش دبستانی‌ها شروع می‌کنیم.

ماندگار افزود: این طرح فقط در  مراکز  مشکلات ویژه یادگیری انجام خواهد شد که در بیرجند دو مرکز داریم و در بقیه شهرستان‌ها هم مراکزی فعال است.

انتهای پیام/254

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 901004